
Стратегия за развитие на Военна академия 2021-2032а>
Акредитация
Придобилите образователно квалификационна степен „Бакалавър” по специалност „Киберсигурност” могат да се реализират в сферата и структурите имащи отношение с Националната и корпоративна сигурност и по-конкретно в областта на киберсигурността, защитата на комуникационните и информационни системи и мрежи и сигурността на информацията.
Обучението по специалността „Киберсигурност” позволява получаване на специализирани теоретични знания и практически умения в сферата на националната сигурност и отбраната от една страна, сферата киберсигурността и в сферата на комуникационните и информационните системи, мрежи и технологии и тяхната защита, от друга.
В сферата на националната сигурност и отбраната се дават знания, умения и компетентности за принципите и закономерностите на глобалната и регионална сигурност, както и за системата за национална сигурност на Република България, структурата, основните аспекти и управлението на тази система.
В сферата на киберсигурността се дават знания и умения за характера и същността на системите за информационна сигурност, защитата на информацията и защитата на комуникационните и информационни системи (КИС). В процеса на обучение се систематизират знанията относно организацията, планирането и изграждането на системи за киберзащита, като се изучават основите елементи на киберпространството – комуникационни мрежи, информационни системи, криптографски системи, анализ и оценка на риска, архитектурни аспекти на системи за киберсигурност, моделиране на системи за киберсигурност, приложни аспекти на киберсигурността.
В процеса на обучението е предвидено участие в научни конференции, мастър класове, посещения в обекти от критичната инфраструктура и военни формирования, даващи възможност на обучаемите на практика да анализират и оценят взаимовръзките между различните елементи от система за сигурност.
Студентите, завършили курса на обучение, ще придобият знания, умения и компетентности.
I. Общообразователна подготовка
II. Фундаментална подготовка
III. Профилираща и специализирана подготовка
Практическите занятия се провеждат в специализиран кабинет с използване на специализирани инструменти за оценка на ефективността на КИС и системите за киберсигурност, анализ и разчет при планиране на комуникационни мрежи и информационни услуги, симулиране работата на КИС и други.
Обучението по специалността „Киберсигурност” е продиктувано от нарастващите изисквания за формиране на експертиза, позволяваща адекватен отговор и ефективно противодействие на заплахите в киберпространството.
Предназначено е за придобиване на образователно-квалификационна степен „Бакалавър” в професионалното направление “Национална сигурност” на област на висше образование “Сигурност и отбрана”. Целта е да се подготвят експерти по киберсигурност, които да се ориентират в глобалната, регионална, национална и корпоративна среда и на тази основа да могат да вземат целесъобразни решения по проблемите на киберсигурността.
Декан на ФКЩ
полк. проф. д-р Емил Енев
Телефон: +359 2 92 26515
Заместник-декан
полк. проф. д-р Петър Христов
Телефон: +359 2 92 26516