МИСИЯ
Обучение на български и чуждестранни военнослужещи и граждански лица в целева и длъжностна квалификация, което ще им даде възможности за развитие и поддържане на управленчески компетенции в областта на единната логистика по стандартите на НАТО.
ЦЕЛИ
– усъвършенстване на системата за образование и целева квалификация на военнослужещи и граждански лица (български и чуждестранни) в областта на логистиката;
– поддържане и повишаване квалификацията на военнослужещи и граждански лица, работещи в различни логистични структури и създаване на предпоставки за затваряне на кръга по изграждането на оперативно съвместима с НАТО на национална система за военна логистика;
– привеждане на пакета от знания и умения, предоставяни на специализантите към най-високите национални и международни стандарти в областта на логистиката и постигане на сравнимост с аналогични центрове на НАТО; – осигуряване на експертна поддръжка в хода на присъединителния процес в областта на Военната логистика за страните от региона, включително и след тяхното приемане в НАТО.
НАЧАЛО
На осмата среща на смесената Българо-Френска комисия проведена през 1999 година е взето решение в областта на логистиката френската страна да предостави консултанти, които да изпълняват координиращи функции в ГЩ и Командването на 2-ри Армейски корпус. От същата година започва изпълнението на приетият „Логистичен проект” за подпомагане на Българската армия в процеса на реформа на логистичната система. През декември 2002 година се провежда дванадесетото заседание на смесената Българо-Френска комисия. На него по предложение на френската страна е обявено намерението при изразено желание от българска страна, да се изгради Регионален логистичен център във Военна академия „Г.С Раковски”. През април 2004 година е осъществено посещение за обмяна на опит в логистичните центрове и училища в Република Франция с цел подпомагане създаването на логистичния център и запознаване с обучението по Логистика в Република Франция.
През април 2004 година е осъществено посещение за обмяна на опит в логистичните центрове и училища в Република Франция с цел подпомагане създаването на логистичния център и запознаване с обучението по Логистика в Република Франция.
Проведен е курс от френски специалисти по информационна система за управление на силите (SICF) във Военна академия „Г.С. Раковски” през месец май 2005 г.
С помощта на френските специалисти и преподаватели от Училището по логистика и транспорт в град Тур, бяха обсъдени и разработени следните учебни програми:
- Логистика на формирования участващи в ОПМ;
- Съюзна система “ADAMS” планиране и контрол на прехвърлянето на многонационален контингент в оперативен театър на НАТО;
- Политика и процедури по осъществяване на съюзно придвижване и транспорт;
- Политика и процедури за подготовка на логистичен персонал за участие в мисии;
- Логистика в НАТО.
На 4 май 2005 година негово превъзходителство френския посланик ИВ СЕН ЖУР откри Регионалния логистичен център.
РАЗВИТИЕ
През ноември 2006 година в Регионалния логистичен център се проведе първия международен курс „Политика и процедури за подготовка на логистичен персонал за участие в мисии“. Той бе открит от аташето по отбраната на Република Франция у нас подполковник Владимир Микулински.
През годините са обучени повече от 1300 български офицери, сержанти и войници, както и чуждестранни офицери от Албания, Армения, Босна и Херцеговина, Македония и Хърватска;
В началото се проведоха редица курсове за усвояване на логистичната система на НАТО „LOGFAS” с представители от Министерството на отбраната, оперативните звена и военните формирования от състава на Българската армия, а също така бе проведено изнесено обучение в 61 механизирана бригада.
Създадена е система от краткосрочни курсове, чрез които целенасочено се развиват професионални умения, необходими за конкретна длъжност, съчетани с курсове за целева квалификация за придобиване на конкретни знания и умения;
Подготвят се висококвалифицирани кадри с придобити компетенции за усъвършенстване структурата, организацията и реални възможности за развитие на националната логистична система и постигане на оперативна съвместимост с НАТО; Професионално са подготвени специалисти за работа в логистичните структури на НАТО, способни да работят в многонационална среда;
Подготвени са логистични кадри за работа със системата за планиране на логистичното осигуряване в НАТО „LOGFAS” и нейните подсистеми и модули „LOGREP”, „ADAMS”, „CORSOM”, „EVE”, „SPM” и „SDM”.