Военна академия „Г. С. Раковски“ откри новата академична година

На 3-ти септември във Военна академия „Г. С. Раковски” бе открита новата академична и научно-изследователска 2024-2025 година.

На официалната церемония по откриването присъстваха министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, председателят на комисията по отбрана в НС Христо Гаджев, съветници по военната сигурност и отбрана на Президента на Република България, генерали и офицери, представители на политическото и военно ръководство на МО, посланици и военни аташета акредитирани в Република България, председателят на Съвета на ректорите в България, ректори на висши училища и партньори на Академията.

Тържественото откриване започна с водосвет за здраве и благоденствие, възглавен от преосвещения епископ Пахомий Браницки – първи викарий на Светейшия патриарх и Софийски митрополит Даниил.

В зала „Тържествена“, началникът на Военна академия „Г. С. Раковски“ генерал-майор Стайко Прокопиев приветства гостите и произнесе  слово по случай откриването на новата академична 2024-2025 година. „Макар в празничен ден, като днешния, вашето обучение във Военна акaдемия започва още в този момент, защото изискванията, отправени към вас в служба на страната, ще са високи. Затова се надявам, че ще се обучавате, съзнавайки, че вашите военни отговорности след завършването ви ще изискват нов модел за вземане на решения и адаптивност, които досега не са били прилагани нито във война, нито в мир. Те могат да включват командването и контрола на модерни оръжия, системи и бойни платформи, чиито ефекти досега не са били тествани в бойни условия. Разбира се, през предстоящата натоварена година ще бъде изключително трудно да придобиете цялото знание и опит, които впоследствие ще трябва да вложите, като мотивирани военнослужещи, подготвени да участват в процеса на модернизация на Българската армия и в трансформацията на Алианса. Затова полагайте усилия за преодоляването на това ново образователно и професионално стъпало. И помнете, че: мечта, цел, вяра, упоритост и решимост са равнозначни на успех“ – заключи в своето слово началникът на Военна академия генерал-майор Прокопиев.

От името на Българската академия на науките, заместник-председателят член-кореспондент професор Стефан Хаджитодоров откри новата академична и научно-изследователска година за страната и пожела успехи и вдъхновение в бъдещите начинания, като подчерта активното ползотворно сътрудничество между Военна академия и институтите на БАН в областта на учебната, научната и научноприложната дейност.

От името на президента на Република България и Върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, приветствие поднесе вицеадмирал Митко Петев – съветник по военната сигурност на Президента. „Военна академия се е утвърдила като ковачница на командири на оперативно и стратегическо ниво за Въоръжените сили на Република България и на ръководни кадри за нуждите на националната ни сигурност. На лице са коренни промени в характера на военния конфликт и сложна динамика в развитието на предизвикателствата към колективната и национална сигурност. Това изисква постоянно адаптиране на учебния, научния и изследователския процес, за да могат бъдещите военни лидери и ръководители в областта на отбраната и сигурността да получат адекватна подготовка. Пожелавам на всички обучаеми във Военна академия с дръзновение, воля и непоколебимост да придобият необходимите знания, които ще са гаранция за техните бъдещи успехи, а на командния и академичен състав – новаторство, настойчивост и инициативност, за да защитят името и престижа на нашата военна Алма Матер“ – се казва в поздравителния адрес от името на президента и Върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев.

По традиция, министърът на отбраната Атанас Запрянов изнесе първата академична лекция, която бе на тема „Българската отбранителна политика в новата стратегическа реалност“. Министър Запрянов акцентира върху предизвикателствата, рисковете и заплахите в променената среда на сигурност и очерта приоритетите пред отбранителната политика. „Отбраната стои в центъра на обществения интерес. Нашата задача е да помогнем на хората да осъзнаят навреме обективната реалност, че отсега нататък отбраната ще заема все по-важно място и ще дава все по-съществен принос в гарантирането на сигурността на нацията. За отбраната трябва да мислим реално, а не пожелателно“ – каза още министър Запрянов. „Трябва добре да разбираме, че информацията днес става най-силното оръжие… За да имаме успешни лидери е необходимо да засилим критичното мислене“.

Уводна академична лекция пред слушателите изнесе и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, която бе на тема „Насоки за трансформация на Въоръжените сили за изпълнение на приоритетите на отбранителната политика“. „За нас, като военно ръководство“ – каза адмирал Ефтимов, „е важна заявената политическа амбиция за развитие на четири водещи приоритета: изграждане и развитие на отбранителни способности, адекватни на средата на сигурност; грижа за хората в отбраната; по-нататъшна интеграция и участие на страната като съюзник и активен член на НАТО и ЕС и принос към изграждането на национална устойчивост. Тези приоритети демонстрират твърдия ангажимент и ясното разбиране от страна на политическото ръководство на Министерството на отбраната относно фундаментите за изграждане на въоръжени сили, за да бъдат те адекватни на съвременните и бъдещите предизвикателства. Ключово изискване е развитието на нови лидерски качества и способности у хората в отбраната“ –  посочи адмирал Ефтимов, като подчерта, че „най-старото ни висше военно училище е с водеща роля при прилагането на високите изисквания към хората в отбраната и изграждането на необходимите съвременни лидерски качества у тях“.

През учебната 2024-2025 година военната Алма Матер посреща новите слушатели, които ще се обучават, както следва:

– в магистърска специалност „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили” от професионално направление „Военно дело” на факултет „Национална сигурност и отбрана”;

– в магистърска специалност „Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво” от професионално направление „Военно дело” на факултет „Командно-щабен”, по четири специализации в редовна и по три специализации в задочна форма на обучение.

Тази година, сред обучаемите, отново има офицери от Република Северна Македония и в двете специалности.