Успешно приключи щабната тренировка „СЪВМЕСТНИ УСИЛИЯ 24“

В периода от 4 до 17 юли, във Военна академия „Г. С. Раковски“, със слушателите от специалност „Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво“, се проведе съвместна щабна тренировка. В нея участваха134 души. Тя е заключителен етап на обучението на слушателите, възпитаници на факултет „Командно-щабен“. Директор на тренировката беше деканът на факултет „Командно-щабен“ полковник професор доктор Емил Енев.

Темата на съвместната щабна тренировка беПланиране участието на Съвместни оперативни сили в отбранителна операция за защита на териториалната цялост“.

„По време на провеждането й беше създадена максимално реалистична и близка до оперативната среда обстановка, гарантираща провеждането на процеса на планиране на операцията на съвместните сили. Използвана беше информацията, наблюденията и поуките от войната в Украйна. Съвместната щабна тренировка (СЩТр.) „СЪВМЕСТНИ УСИЛИЯ 24” беше насочена към усъвършенстване на знанията и уменията на слушателите и докторантите от факултет „Командно-щабен“ по планиране на съвместни операции, изготвяне на анализи, разчети и оперативни документи, в съответствие с назначението им на длъжности в съвместния щаб. Тя се проведе съгласно условията, изискванията и постановките залегнали в оперативното задание. Стратегическата обстановка за щабната тренировка беше предназначена единствено за изпълнение на поставените цели и задачите на тренировката. За сведения, доклади, донесения и искания, се използваха регламентираните Стандартни оперативни процедури, разработени за нуждите на СЩТр съвместно със Съвместното командване на силите. За първи, в хода на такава тренировка, във Военна академия масово се използват системите за планиране “TOPFAS”, LOGFAS, ICC, JTS/FAST. Това е резултатът от въведеното, с новият учебен план на специалността, задължително изучаване на тези системи.  Основна цел на тренировката беше да се повишат знанията на слушателите, обучаващи се във факултет „Командно-щабен“, относно планиране използването на съвместни сили в операция за защита на териториалната цялост на страната“ – отбеляза полк. проф. д-р Емил Енев.

За първи път, като съветници са привличени представители от Съвместното командване на силите, Командването на Сухопътни войски, Командването на Военновъздушните сили, Командването на Военноморските сили, Командването на силите за специални операции. Те участваха в планирането, подготовката и провеждането на тренировката. Тяхната експертиза подпомогна нашите слушатели да приложат на практика теоретичните постановки на оперативното изкуство и основите на управлението на войските.

По време на тренировката се проведоха и два експеримента. От Съвместното командване на силите на тема: „Съвместимост на СОП в щаб на съвместни сили с инструмент TOPFAS“. И от Военна академия „Г. С. Раковски“, съвместно с Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров“, на тема: „Определяне ефективността на използването на софтуерни продукти  при изграждане на системата за ПВО на съвместни оперативни  сили“.

Групата за оценка и анализ изготвя окончателен доклад за проведената щабна тренировка.

Повече информация, може да видите и прочетете на:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=7pTtBtxRnnU
  2. https://armymedia.bg/2024/07/19/%d0%b1%d1%80%d0%be%d0%b9-29-2024/#flipbook-df_354909/5