Докосване до културно-историческата съкровищница на България за офицерите-випускници от „Випуск 2024 – „Цар Симеон Велики“

В два последователни дни, слушателите от магистърски специалности „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили“ и  „Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво“, които се обучаваха през учебната 2023/2024 година във факултет „Национална сигурност и отбрана“ и факултет „Командно-Щабен“ на Военна академия „Г. С. Раковски“ посетиха редица исторически и културни забележителности в столицата и околността.

Естествено, това време бе твърде недостатъчно за да се запознаят със съхранената история в нашите галерии и православни храмове. Макар и само докоснали се до частички от хилядолетната памет, съхранена в нашата културна съкровищница те останаха завинаги запленени и горди, че са наследници на героично минало, древна култура, борбени и смели прадеди и самоотвержени предводители. Огънчето, което се разпали в тях, завинаги ще гори в сърцата им.

Офицерите-випускници от „Випуск 2024 – „Цар Симеон Велики“ не случайно са избрали пътя на войнската професия. В техните гени са заложени предаността и обичта към Род и Родина, с които техните деди решително са се сражавали за свободата на Майка България.

Родолюбието е част от възпитанието на поколенията и то се формира със съзнателното участие на цялото общество. Изграждането на здраво, образовано, културно и конкурентноспособно младо поколение също допринася за националната сигурност на една държава.

Ето част от тази културна програма, която осъществиха офицерите-випускници и техните мнения и отзиви за нея…

Започнахме своето пътешествие от Военна академия през историческата улица „Шипка“, по която още в началото на 20-ти век е минавал един от първите софийски трамваи, идващ от площад „Народно събрание“ и слизайки надолу до Военното на Н.В. училище.

Първата ни спирка бе Патриаршеската катедрала „Александър Невски“ – най-големият православен храм на целия Балкански полуостров.

Съвсем естествено, след катедралата се запътихме към паметника на „Незнайния войн“ и мълчаливо отдадохме почит на нашите герои, отдали живота си, за свободата на Родината.

Майор Красимир Терзиев: „Това е изключително полезно извънкласно занимание, с цел опознаване на националните ни обекти. Трябва да има задължително такава обиколка на още много места! Беше страхотно!“

Късноантичната базилика „Света София – премъдрост Божия“ е раннохристиянска православна църква. За начало на нейното съществувание е приет IV век и тя е традиционния катедрален храм на града, дала и неговото име.

Капитан Мартин Челебиев: „Да се провежда веднъж месечно опознавателна обиколката на различни културни и исторически забележителности в столицата и околностите, с цел опознаване на града и традициите на региона, което е и едно нагледно изучаване на българската история“.

По повод 18 юли, рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, офицерите-випускници присъстваха на панахидата, която отец Лъчезар отслужваше в храм Света София“. Тя бе организирана от Общобългарския комитет Васил Левски“ по повод 187-та годишнина.

Майор Бойко Бонев: „Прекрасно изживяване, много забравена и непозната история, а като съберем всичко това се получава много гордост и малко съжаление. Нека следващите поколения продължат тази приказка, започната и преоткрита от нас“.

В градинката от източната страна на църквата е гробът на патриарха на българската литература Иван Вазов. Поклон!

Музей за християнското изкуство – Крипта на Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ или по-известен като „Музей на иконите“. Днес Криптата е една от най-популярните и реномирани музейни институции в страната. Включена е във всички чуждестранни туристически пътеводители за България и посещението й е неизменна част от културната програма на всички високопоставени делегации на държавно ниво. В нея са изложени прекрасни и слабо познати творби на средновековни и възрожденски зографи.

Майор Кирил Кирилов: „Макар че съм от доста време в София, в някои от обектите не бях ходил, а си струваше“.

Нова национална галерия „Квадрат 500“ или по-известна като „Българският Лувър“.

Капитан Преслава Банкова: „Би било добре, с цел повишаване на общата култура на офицерите, да се организират масови мероприятия. Преживяването беше много хубаво и ако се прави в началото на годината, би било един много добър “ice breaker”. Такъв тип посещения ще обогатят хората, ще им дадат възможност да се опознаят и ще оставят приятен спомен от времето прекарано в Академията:.

На път за Двореца, офицерите-випускници преминаха през площад „Александър Невски“, пред Светия Синод, и пространството, оформено като скулптурно изложение, където се извисява величествената скулптура на средновековния български владетел Цар Самуил, скулптурната композиция „Ослепените Самуилови воини“, „Паметника на Опълченеца“ и редица други…

Национална художествената галерия „Двореца“

Капитан-лейтенант Витан Великов: „С цел опознаване и обикване на прелестите на София, трайно заселване и ефективно привличане на докторанти и слушатели, включете културни екскурзии в така изготвената програма!“

Боянската църква „Св. св. Никола и Пантелеймон“ е един от културните символи на България и е включена като културен паметник в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Посещение в Националния исторически музей в Бояна.

Майор Николай Колев: „Предлагам ежеседмично, всеки четвъртък (или последен такъв от месеца) да бъде организирано подобно събитие с посещение на ЕДИН обект. За да бъде разгледан наистина обстойно. Това ще допринесе както за повишаване на общата култура на слушателите, така и за сплотяване на колектива“.

Разположен над град София, сред прекрасната природа на природен парк Витоша, до Драгалевската река и сред букови гори, се намира българският православен девически манастир, наречен Драгалевски манастир. Основан е през XI век от цар Иван-Александър.

В края на нашето посещение, в Драгалевския манастир пристигнаха малки дечица от две различни детски градини, водени от своите грижовни учители.

Капитан Васил Найденов: „Обиколката, беше много ползотворна и приятна. Разширява мирогледа и ни дава възможност да се запознаем със собствените ни бит и култура. Всичко това ни кара да се чувстваме горди, че сме наследници на стара цивилизация. Препоръчвам да се включи в плана за обучение в рамките на 3 дни“.

Финалът на нашата обиколка бе съвременния „Музей на физическата култура и спорт“.

Майор Ради Радев: „Мисля че беше много полезно, образователно и разтоварващо. Освен това, моето мнение е, че офицерите трябва да имат повече познания относно вярата и културното наследство, оставено в забвение в последните години. Иначе няма как да изпитат родолюбие и жертвоготовност. Има още много места, които могат да се посетят и ще бъде много градивно и полезно, един истински офицер да бъде подготвен и обучен, за да води разговори по всякакви  теми, включително за наука, култура и изкуство!“

Вярваме, че това запознаване с историческото и културно наследство на България, за слушателите и студентите на Военната академия ще се превърне в традиция и така, както едно време е пишело на входа на Военната Алма матер „ПАЗИ ТРАДИЦИИТЕ НА ТОЗИ ДОМ. ОТИВАЙКИ В РОДНАТА ВОЙСКА – ОТНЕСИ ГИ С ЖАР И С ГОРДОСТ!“ и днешните офицери ще имат безброй поводи за гордост и преклонение!