Дискусия „Недвижимото културно наследство и национална сигурност“

В годината на 145 години от установяването на дипломатическите отношения между България и Франция и в международния ден, посветен на преподавателите по френски език, на 21 ноември 2024 г. във Военна академия „Г. С. Раковски“ се проведе първата по рода си дискусия на тема „Недвижимото културно наследство и национална сигурност“, организирана съвместно с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).

Събитието събра експерти от различни области, които разгледаха допирните точки между опазването на недвижимото културно наследство и укрепването на националната сигурност, като акцентираха върху значението на културните паметници за националната идентичност и устойчивостта на обществото.

В рамките на форума участие взеха архитект Петър Петров – директор на НИНКН, проф. Мария Шнитер –  антрополог, архитект Петкана Бакалова ­–  член на Управителния съвет на БНК на ИКОМОС, архитект Рада Стефанова – ръководител на специализиран курс за архитекти и архитект Антонела Карапанджева – изследовател в НИНКН.

От страна на Военна академия „Г. С. Раковски“ с доклади участваха доцент д-р Даниела Балева – преподавател в катедра „Мениджмънт на извънредните ситуации“ на факултет „Командно-щабен“, доцент д-р Стоян Николов –  ръководител и д-р Богдан Андреев – преподавател в научна секция „Военноисторически изследвания“ в Институт „Перспективни изследвания в отбраната“.

Бяха обсъдени стратегическото значение на опазването на културното наследство, връзката му с националната сигурност и професионалните предизвикателства в тази област.

Специално внимание беше отделено на 24-годишното Българо-френско партньорство в курса Шайо – България, създал няколко поколения архитекти-пазители на културното наследство. От тази година България е определена за регионален център за сътрудничество в областта на опазването в Югоизточна Европа.

Дискусията „Недвижимото културно наследство и национална сигурност“ се осъществи благодарение на подкрепата на Университетската агенция на франкофонията – УАФ (Agence Universitaire de la Francophonie – AUF) – междуинституционална мрежа, създадена с цел подпомагане научната дейност на университетите, финансиране на научни конференции и стимулиране на обмена на преподаватели и учени-франкофони между партньорски държави. Инициативата се проведе под егидата на честванията за отбелязването през 2024 г. на 30-годишнината от основаването на Регионалната дирекция на УАФ в Централна и Източна Европа.

Военна академия „Г. С. Раковски“ членува в престижната международна организация от 2015 г., като до този момент запазва статута си на единственото висше военно училище от 1100-те образователни институции от целия свят.

Сред основните заключения на активната дискусия, беше увереността, че подобни събития допринасят за разширяване на разбирането за важността на опазването на културното наследство и неговото място в съвременното общество, като беше изтъкната ключовата роля на университетите като пространство за пораждане и развиване на конструктивни обществени дебати.