Днес киберпространството е двигател на стратегическата конкуренция в мирно време. Тя се е превърнала в неразделна част от съвременната война. НАТО споделя информация за киберзаплахите в реално време, което ни помага да идентифицираме отговорните лица и да реагираме по подходящ начин. Освен това, укрепваме нашия инструментариум на политическо, военно и техническо ниво за откриване, предотвратяване и реагиране на злонамерени кибер действия. Киберзащитата е ключов компонент на много учения на НАТО. Алиансът провежда и специфични киберучения, за да подобри способностите на НАТО и съюзниците да защитават своите мрежи, както и координацията в случай на кибератака.
НАТО приема много сериозно заплахите за сигурността във всички области и се ангажира да защитава всички съюзници в киберпространството, както и на сушата, във въздуха, в космоса и в морето. Политиката ни в киберпространството е отбранителна и в съответствие с международните задължения.
“Cyber Coalition” е отдавна установено ежегодно учение на НАТО, което се провежда от 2008 г. насам. Това е водещото годишно учение на НАТО по киберзащита и едно от най-големите в света. То има за цел да подготви киберзащитниците за защита на нашите мрежи срещу кибератаки от всякаква посока.
Учението през 2024 г. има за цел да повиши устойчивостта на НАТО, съюзниците и партньорите към киберзаплахи и способността им да провеждат кибероперации заедно. Учението се основава на предизвикателни, реалистични сценарии, които помагат на киберзащитниците да се подготвят за реални киберпредизвикателства – включително атаки срещу критична национална инфраструктура, както и нарушаване на функционирането на активи на НАТО и съюзниците по време на операции.
В “Cyber Coalition 2024” участват над 1000 киберзащитници от 27 съюзници на НАТО, както и от 6 партньорски държави (Грузия, Ирландия, Япония, Южна Корея, Швейцария и Украйна), ЕС и участници от промишлеността и академичните среди. Тазгодишното събитие се провежда между 27 ноември и 6 декември в Талин – Естония, както и дистанционно, от националните столици и други места.
По време на учението множество участници в заплахите се опитват да компрометират мисия на НАТО, като провеждат усъвършенствани и сложни кибероперации. Тези операции ще задействат координацията и сътрудничеството на участващи киберзащитници от НАТО, съюзниците и партньорите.