На 4 ноември факултет „Национална сигурност и отбрана“ (ФНСО) отбеляза своята 30-та годишнина с тържество и научна конференция.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов поздрави служителите от ФНСО и им пожела „Да бъдат все така иновативни, все така упорити, а на студентите и слушателите пожелавам творческо дръзновение“. Сега е моментът да се учите. Всичко за вас е отворено като учебно съдържание и в другите висши учебни заведения“. Министър Запрянов наблегна на това, че трябва да се осъвремени учебното съдържание което се преподава. „Вече не разглеждаме войната само като изолирано дело на военните. Войната е едно огромно усилие на държавата и изисква единство на политическото ръководство, на военното ръководство на държавата, на цялото правителство и на цялата държава, за да можем да се справим в една такава ситуация. Сега е моментът, вие – бъдещите лидери на политическо и на административно ниво в нашата държава, и на военно ниво, разбира се, слушателите – да натрупате достатъчно теоретичен опит, за да може да се справите с това, което ви предстои“.
Началникът на Военна академия „Г. С. Раковски“ награди офицери и цивилни служители по повод годишнината и подчерта: „На пръв поглед 30 години е малък период от време. Нека обаче се замислим, а някои от нас и да си припомнят, за промените които се случиха през периода 1994 – 2024 година в обществото и армията ни, предизвикателствата, с които трябваше да се справя личния състав на факултета. От военна структура в рамките на Министерство на отбраната, факултетът се превърна във високо оценявана от преподавателските и научни среди академична структура с изключителен принос към националната сигурност чрез обучението не само на военни, но и граждански лица за нуждите на системата за национална сигурност и отбрана.
За 30 години Факултетът, не само че изпълни поставените от държавното ръководство задачи за национално обучение на висши офицерски кадри чрез експертиза, магистърски програми и квалификационни курсове, но и се разви като организация с нови функции и задачи! Няма лесно начало, няма и лесно продължение на това начало, но усилията ви са си заслужавали, виждайки постигнатото през годините“. Генерал-майор Прокопиев се обърна към бившия и настоящия преподавателски и административен състав: „Благодарим Ви, уважаеми преподаватели и служители, за творчески труд и ентусиазъм! Благодарим ви, за усилията в тези динамично променящи се условия, да представяте и издигате авторитета на факултет „Национална сигурност и отбрана“ и Военна академия „Г. С. Раковски“ в национален и международен план!“
Деканът на ФНСО доц. д-р Живко Желев сподели важни моменти от историята на Факултета, запозна аудиторията със сегашната структура на Факултета и заяви, че „ФНСО гордо и уверено изпълнява възложените му функции и задачи, стъпва уверено и преодолява трудностите и предизвикателствата пред които е изправен, предоставяйки обучение на своите възпитаници по световните стандарти в областта на военното дело и националната сигурност“.
Събитието продължи с научна конференция на тема „Факултет „Национална сигурност и отбрана“ – 30 години наука за сигурност и отбрана“. Конференцията е включена в Националния референтен списък на НАЦИД и е индексирана в Централно и източно-европейската библиотека (CEEOL).
В рамките на конференцията бяха представени доклади в три тематични направления:
- Политики за изграждане на национална и съюзна устойчивост – където бяха обсъдени подходи за засилване на устойчивостта на страната и партньорите ѝ в съюзни структури, представен от д-р Калоян Панчелиев.
- Съвременни аспекти на политиките и стратегиите за сигурност и отбрана – в този панел експерти споделиха добри практики и нови подходи за справяне с модерните заплахи и стратегическите предизвикателства. Докладът беше представен от ас. Георги Георгиев.
- Стратегически комуникации – с акцент върху индивидуалната и обществената резилентност, представен от доц. д-р Румяна Карева.
Конференцията отбеляза ключов момент в историята на факултет „Национална сигурност и отбрана“, утвърждавайки ролята му като център за научни изследвания и практическа подготовка в сферата на сигурността и отбраната. Годишнината е повод за оценка на постигнатото, но също така и за поставяне на нови цели, насочени към по-ефективно прилагане на иновации и изграждане на устойчиви политики в отговор на съвременните предизвикателства.
















