Военна академия „Г. С. Раковски“ на 113 години

Днес, когато се навършват 204 години от рождението на идеолога на националноосвободителната борба Георги Раковски, Академията отбелязва своята 113-та годишнина.
Тържественото честване започна пред паметника на Георги Раковски в двора на Академията с военен ритуал и поднасяне на венци и цветя, след което продължи с официална част и концертна програма в зала „Тържествена“.
В приветственото си слово началникът на Академията генерал-майор Стайко Прокопиев припомни историята на нейното създаване и приноса й през годините за формирането на офицерския корпус и за изграждането на новата българска държава в духа на европейските ценности.
Той акцентира и върху настоящето, подчертавайки че днес в Академията функционират пет основни звена – факултет „Национална сигурност и отбрана“, факултет „Командно-щабен“, филиал „Информация и сигурност“, департамент „Дистанционно обучение, езикова подготовка и квалификация“ и институт „Перспективни изследвания за отбраната“.
Обучението се извършва в степен „бакалавър“ в 2 специалности от професионално направление „Национална сигурност“, 13 магистърски програми от същото направление и 1 от професионално направление „Психология“, 2 специалности от „Военно дело“, както и 10 акредитирани докторски програми.
В заключение ген.-майор Прокопиев подчерта, че „успехите на Военна академия на научно, образователно и изследователско ниво не биха били възможни без усилията на поколения учени, преподаватели и административен персонал, изградили стотици стратегически лидери и командири, за което заслужават благодарност!“

Официалната част продължи с тематично слово за живота и дейността на Георги Раковски от професор д.ф.н. Кирил Топалов, един от най-значимите негови изследователи, председател на Национална асоциация „Г. С. Раковски“.
След като запозна аудиторията с въздействащи факти от обществената и творческата дейност на Георги Раковски, той цитира думите на дядо Вазов „мечтател безумен, образ невъзможен“, обобщавайки „защото Раковски е наистина най-мащабната, най-богатата и най-интересната личност на Българското възраждане, един от великаните, по които народът ни винаги ще измерва духовния си ръст.“

Министърът на отбраната Атанас Запрянов посвети приветственото си слово на ролята на Военна академия в българското общество и перспективите пред бъдещото й развитие.
С нескрито вълнение министър Запрянов сподели своето „дълбоко уважение към научната и академичната експертиза, градена в тези зали, изпитвам дълбок респект към усещането за мисия, държавност, стратегическа визия, които Академията внушава на своите възпитаници вече 113 години.“
В допълнение той подчерта, че „днес войните в 21 век дават сериозния тласък за използване на съвременни технологии, което налага осмислянето и осъвременяване на учебното съдържание, подобряването на условията на труд и обучение, адекватното възнаграждение, но и повишаването на изискванията към подготовката на кадрите на национално и съюзно ниво.“
Като акцентира върху факта, че новият пакет за способности на НАТО е много по-широк, по-всеобхватен и по-изискващ усилия за реализация предвид това, че конвенционалната война се завърна в Европа, министърът посочи, че трябва да сме готови да воюваме за защита на нашата страна и територията на Алианса.
Министърът открои Военна академия като доказан организатор и домакин на научни форуми от национален и международен характер и на експертни дискусии по актуални теми, свързани с аспекти на сигурността на Балканите и Черно море, изграждането на националната устойчивост, борбата с дезинформацията, научни изследвания в областта на отбраната и др. Тя е и съорганизатор на курсове и учения. Благодарение на академичната дейност темите достигат не само до военните среди, а и до неправителствените организации, гражданските висши учебни заведения, студентите и цивилните специалисти. Със своя научен потенциал Академията допринася за формирането на адекватни национални политики в променената среда на сигурност.
Министърът подчерта и водещата роля на Военна академия за съхраняване на военнопатриотичните ни традиции и подготовката на родолюбиви инициативи. Той призова военнообразователните ни институции „да намерят верния път към младите хора така, че те да получат както нужните им познания върху славната ни военна история, така и адекватния съвременен поглед към нея“.
В заключение министърът на отбраната благодари на академичния състав на Академията, без който тя няма как да отговори на съвременните изисквания.

Тържественото честване на патронния празник на Военна академия уважиха и зам.-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, бивши ректори на Академията, представители на командванията на видовете въоръжени сили и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, на Националния колеж на Въоръжените сили на Азербайджан, на военнодипломатическите представителства, академичната общност, неправителствения сектор, военнопатриотичните съюзи и др.
Тържественото честване завърши с празничен концерт, в които взеха участие Орлин Горанов, квартет „Армейска песен“, Антония Маркова, Карина Зайн от танцова школа „Джулия Ромеова“ и 52 деца от Детска градина № 100 „Акад. Пенчо Райков“, на които сърдечно благодарим!