Военен журнал 2024 брой 4

Съдържание

Политики, стратегии, лидерство

ПОДЦЕНЕНИЯТ КАЗУС. БЪЛГАРИЯ И СТАТУТЪТ НА СВЕТА ГОРА (АТОН)  ДИПЛОМАТИЧЕСКИЯ КОНТЕКСТ НА БАЛКАНСКАТА ВОЙНА (1912 – 1913)

д-р Горан Благоев
Македонски научен институт

Абстракт: Съдбата на Атонския полуостров по време на Балканската война изглежда като частен казус за българ- ската дипломация. Това поведение контрастира на активно- стите на българското военно командване в Солун, а резулта- тът е подценяване на един важен за България въпрос от гледна точка на международните ѝ позиции. Темата досега не е била обект на историографско изследване. За първи път се освет- лява оскъдната кореспонденция на българските дипломатиче- ски представители по проблема със статута на Света гора, а българската позиция е поставена в контекста на геостратеги- ческите активности и интересите на Гърция, Русия и другите Велики сили.

Ключови думи: Света гора; Атон; Зографски манастир; Солун; Халкидики; Лондонска конференция; кондоминиум; автономна област

ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА – СЪТРУДНИЧЕСТВО И/ИЛИ ИНТЕГРАЦИЯ?

д-р Невена Алексиева
Военна академия „Г. С. Раковски“

Абстракт: Като част от Европа и в перспектива част и от ЕС, Югоизточна Европа (ЮИЕ) е неотменно свързана с многопластови и разнопосочни процеси – на ниво съюз и на ниво регион. Ключовият въпрос, който придобива ново зна- чение и нови измерения и в контекста на войната в Украйна, е: В каква посока ще поемат страните от Югоизточна Европа – назад към национализма или с поглед в бъдещето към ефек- тивна интеграция в общност, основана на наднационални и общоприети правила? Към ефективен регионален обмен и до- изграждане на регионалната идентичност със сериозен ефект върху европейската и евроатлантическата перспектива на ре- гиона и повишаване на благосъстоянието на гражданите. Или към оставане в периферията на Европа като обект на многопо- сочни, конфликтни аспирации и войнстваща конфронтация. Статията е и опит за очертаване ролята и мястото на България в Югоизточна Европа, като са предложени и някои насоки за активизиране на позициите ѝ по отношение на двустранното и многостранното регионално сътрудничество.

Ключови думи: България; Европейски съюз; интегра- ция; регионализъм; сътрудничество; Югоизточна Европа

NAVIGATING THE CONTEMPORARY BATTLEFIELD: UNDERSTANDING AND COUNTERING HYBRID WARFARE

Lieutenant colonel Nuran Mahmudov
Major Ağabala Manafov
Military Scientific Research Institute – Baku (Azerbaijan)

Abstract: This article explores the intricate realm of hybrid warfare, a modern form of conflict that blends conventional military tactics with unconventional approaches such as cyber- attacks, propaganda dissemination, and economic coercion. Recent conflicts, exemplified by those in Ukraine, Syria, and ongoing Russia-West tensions, underscore the prevalence of hybrid warfare, posing challenges to nations and raising concerns about escalation. The article delves into the core components of hybrid warfare, its historical underpinnings, and its various manifestations, encompassing political, economic, cyber, and information warfare. Through detailed case studies, it illuminates the multifaceted nature of hybrid warfare and its role in achieving strategic goals. Examining the extensive ramifications of hybrid warfare on politics, economies, and societal cohesion, the article underscores the need for a comprehensive approach to detection and counteraction. This entails bolstering cybersecurity, countering disinformation, diplomatic engagement, intelligence enhancement, and fortification of international norms. In conclusion, the article emphasizes the urgency of raising awareness about the hybrid warfare threat and advocates for collective efforts to prevent its future use, aiming to foster stability, security, and prosperity in an ever-evolving and uncertain global landscape.

Keywords: awareness; cyber attacks; cyber security; economic pressure; hybrid warfare; propaganda; security; stability

Изследвания, анализи, прогнози

ВОЕННИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА КИТАЙ ПРЕЗ ХХI ВЕК

гл. ас. д-р Ерол Буюклиев
Военна академия „Георги С. Раковски“

Абстракт: В статията са представени основни военни характеристики на Китай през ХХI век. Анализът очертава военните способности на Китай в контекста на стратегическо- то съперничество със САЩ. В заключението са обобщени во- енните способности на Китай, посредством които китайската политическа система демонстрира геополитическо превъзход- ство с амбиция за глобално влияние.

Ключови думи: военна сила; военнополитически про- блеми; глобална сигурност; Китай през ХХI век; стратегиче- ско съперничество

ИЗПОЛЗВАНЕ НА КОМПРЕСИРАН ВЪЗДУХ КАТО ДИХАТЕЛЕН ГАЗ ПРИ ДЪЛБОКОВОДНИ ВОДОЛАЗНИ СПУСКАНИЯ – ОСОБЕНОСТИ, ОГРАНИЧЕНИЯ, ПРЕПОРЪКИ

Даниел Тодоров

Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“

Абстракт: Наркотичното въздействие на азота е основната причина, която ограничава използването на компресирания атмосферен въздух като дихателен газ при дълбоководните водолазни дейности. Опитите за налагане на общовалидни нормативни ограничения, свързани с определянето на точна максимална дълбочина при използване на въздух като дихателен газ за водолазни спускания както в национален, така и в международен план, са затруднени от особеностите на този феномен. Разликите в процедурите и ограниченията при отделните държави в НАТО и ЕС възпрепятства изграждането на единно становище и налага всеобхватна ревизия на този въпрос. В статията се анализира опитът на други държави и състоянието на проблема, и се правят препоръки за решаването му на национално ниво.

Ключови думи: дълбоководни водолазни спускания; наркотично въздействие на азота; изкуствени дихателни смеси

ПОЛИТИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА КИТАЙ ПРЕЗ ХХI ВЕК

гл. ас. д-р Ерол Буюклиев
Военна академия „Г. С. Раковски“

Резюме: В статията са представени някои основни политически характеристики на Китай през ХХI век. Един от основните подходи на анализа е представяне на политическото влияние на Китай в съвременната епоха, в контекста на икономическите възможности на страната. Заключението обобщава стратегическите амбиции на Китай за трансформация на двете основни системи в света – в сферата на сигурността и на глобалната икономика.
Ключови думи:
Китай през ХХI век; военнополитически проблеми; глобална сигурност; стратегическо съперничество

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПОТРЕБНОСТИТЕ
ОТ МАТЕРИАЛНИ РЕСУРСИ ЗА ОПЕРАЦИИ

полковник доц. д-р Ивайло Ралев
Военна академия „Георги С. Раковски“

Резюме: В разработката е разгледана важността и съ- държанието на процеса по определяне на потребностите от материални ресурси за операции. Посочена е спецификата на този процес на всяко ниво на оперативно планиране. Разясне- ни са основните методи, които могат да се използват при оп- ределяне на потребностите от материални ресурси и техните предимства и недостатъци.

Ключови думи: планиране на логистичното осигурява- не; материални ресурси; класове на снабдяване

Теория и практика

 ДОБРИ ПРАКТИКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОПЕРАЦИОННИЯ РИСК
ВЪВ ФИНТЕХ СЕКТОРА В ЕПОХАТА НА ДИГИТАЛНА ТРАНСФОРМАЦИЯ

Валентин Мончев
Военна академия „Г. С. Раковски“

Резюме: Изследването е фокусирано върху добрите практики за управление на операционния риск във финтех сектора в контекста на дигиталната трансформация, като се подчертава ключовото значение на новите технологии за по- вишаване на гъвкавостта и устойчивостта на бизнеса, както и ролята на иновациите за оптимизация на процесите и намаля- ване на зависимостта от физическа инфраструктура. Разгледа- ни са четири основни области на добри практики и в резултат на това са предоставени препоръки за подобряване на бизнес континуитета и минимизиране на риска – внедряване на тех- нологии за управление на риска, стратегическо планиране и подготовка, ефективна реакция при инциденти и възстановя- ване след инциденти.

Ключови думи: операционен риск; финтех; дигитална трансформация; управление на инциденти; облачни техноло- гии; изкуствен интелект

УКАЗАНИЯ ЗА АВТОРИТЕ

Настоящите Указания имат за цел осигуряване на възможно най-голяма видимост
на публикуваните текстове в наукометрични бази.
Указанията са разработени в съответствие с действащия стандарт за библиографски
позовавания и цитиране на информационни източници БДС ISO 690:2021.
Научно списание Военен журнал [Voenen Zhurnal] разглежда само ръкописи, които
не са публикувани, или изпратени за публикуване, в друго издание. Предоставен ръкопис,
който не отговаря на тематиката на списанието, или не е оформен съгласно Указанията, се
отхвърля без да преминава през процедура на анонимно рецензиране.