Военен журнал 2024 брой 3

Съдържание

Политики, стратегии, лидерство

ИДЕЕН МОДЕЛ НА НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЯ ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ХИБРИДНИТЕ ЗАПЛАХИ

гл. ас. д-р Вася Василев
Военна академия „Г. С. Раковски“

Резюме: Фокусът на настоящата статия е предста-вянето на примерен идеен модел на стратегия за противодей-ствие на хибридните заплахи на Република България. Акцен-тът е крайната необходимост за нейното изготвяне, предвид все по-задълбочаващото се теоретично познание и разбиране-то за хибридните заплахи и за тяхното разширяващо се прила-гане във военнополитическата практика. Разгледани са както приетата нормативно-правна база, така и изградените струк-тури за възпиране и неутрализиране на хибридни заплахи в НАТО, ЕС и партньорски държави. Дадени са най-общи кон-цептуални препоръки за изготвяне на национална стратегия и, чрез сравнителен анализ, е направен преглед на действащите аналогични документи в Република Чехия и Република Север-на Македония, чиято структура и съдържание могат да бъдат адаптирани към българската действителност.
Ключови думи: стратегия; хибридни заплахи; модел; противодействие

КОНЦЕПТУАЛНИ ВИЖДАНИЯ НА НАТО ЗА БЪДЕЩОТО ПРОТИВОПОСТАВЯНЕ И РАЗВИТИЕТО НА ВОЕННИЯ ИНСТРУМЕНТ НА МОЩТА

подполковник д-р Николай Недялков
Военна академия „Г. С. Раковски“

Резюме: В статията е представен един от аспекти-те на процеса на трансформация и адаптация на НАТО към средата на сигурност след анексирането на Крим от Руската Федерация през 2014 г. – концептуалното развитие на съюз-ния военен инструмент на мощта в контекста на бъдещото противопоставяне. Разгледани са новоприетите в този пери-од основни стратегически документи, като е акцентирано на Ключовата концепция на НАТО за водене на бойни действия и нейното отражение върху някои схващания за колективната отбрана на Алианса.
Ключови думи: НАТО; колективна отбрана; среда на сигурност; концепция; трансформация; противопоставяне

ИНДЕНТИФИКАЦИЯ И ОЦЕНКА НА РИСКА ОТ ТЕРОРИСТИЧНИ ДЕЙСТВИЯ В КРИТИЧНИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ОБЕКТИ ОТ ЗНАЧЕНИЕ ЗА НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ

подполковник д-р Данаил Петев
Военна академия „Г. С. Раковски“
Абстракт: В статията се разглеждат същността и цели-те на явлението тероризъм, основните причини, способстващи възникването му, и дейностите в борбата срещу него. Разкрит е процесът по управление на риска от терористични действия. Разгледани са алтернативни подходи за превенция от терористична заплаха. На базата на системния анализ и методологията за управление на риска се изследват теоретичните основи на критичността и уязвимостта на критичната инфраструктура. Представена е координацията в дейностите на институциите в борбата срещу тероризма във връзка с националната сигурност.
Ключови думи: тероризъм; терористична дейност; управление на риска; анализ на риска; критичната инфраструктура; организирана престъпност

Изследвания, анализи, прогнози

121 ГОДИНИ ОТ ИЗБУХВАНЕТО НА ИЛИНДЕНСКО-ПРЕОБРАЖЕНСКОТО ВЪСТАНИЕ ПРЕЗ 1903 Г.

подполковник гл. ас. д-р Калин Ранчев
Военна академия „Георги С. Раковски“

Резюме: В доклада са разгледани по-важните съ-бития от развитието на Вътрешната Македоно-Одринска революционна организация, дейностите преди и по време на въстанието, както и е дадена хронологията на Илинден-ско-Преображенското въстание. Събитията от хронологията са изложени в сбита форма, без подробното им описание, като се проследяват в хронологичен ред от избухването им до по-тушаването им.
Ключови думи: Илинденско-Преображенско въстание; Вътрешна Македоно-Одринска революционна организация; хронология на събитията

ОТКРИВАНЕ НА ОСТАНКИ ОТ САМОЛЕТА NEPTUNE 2-P-103 НА АРЖЕНТИНСКИТЕ ВОЕННОМОРСКИ СИЛИ ПО ВРЕМЕ НА ПОЛЯРНАТА ЕКСПЕДИЦИЯ НА НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ КОРАБ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“

капитан III ранг Александрина Ангелова Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“

Резюме: В статията са изследвани събитията, свързани с откриването на останки от самолета NEPTUNE 2-P-103 от състава на военноморските сили на Аржентина по време на 32-та полярна експедиция на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“. Извършен е анализ на отразяването на трагедията в местните периодични издания през годините и са използвани методите на изследване на мартирологията. Предаването на останките на аржентинските Военноморски сили (ВМС) сближава и побратимява страните ни. В изказванията на близките на членовете на екипажа на NEPTUNE 2-P-103 звучи дълбока благодарност към България.
Ключови думи: научноизследователски кораб; Антарктида; самолет NEPTUNE 2-P-103

ПОЛИТИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА КИТАЙ ПРЕЗ ХХI ВЕК

гл. ас. д-р Ерол Буюклиев
Военна академия „Г. С. Раковски“

Резюме: В статията са представени някои основни политически характеристики на Китай през ХХI век. Един от основните подходи на анализа е представяне на политическото влияние на Китай в съвременната епоха, в контекста на икономическите възможности на страната. Заключението обобщава стратегическите амбиции на Китай за трансформация на двете основни системи в света – в сферата на сигурността и на глобалната икономика.
Ключови думи: Китай през ХХI век; военнополитически проблеми; глобална сигурност; стратегическо съперничество

ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ПРЕД ЛОГИСТИЧНОТО ОСИГУРЯВАНЕ В СЪВРЕМЕННИТЕ БОЙНИ ОПЕРАЦИИ

полковник доц. д-р Румен Христов
Военна академия „Георги С. Раковски“

Резюме: Планирането, управлението и осъществя-ването на логистичното осигуряване в съвременните бойни операции ще оказва съществено значение върху подготовката и пълноценно използване на военните формирования. Съвре-менните предизвикателства пред логистичното осигуряване и обема на изпълняваните логистични задачи са много важен въпрос и това се потвърждава от примерите, които се виж-дат от войната между Русия и Украйна от самото й началото през 2022 г. Имайки в предвид особеностите на съвременни-те конфликти и възможностите за логистично осигуряване на формирования участващи в такива операции, могат да се разгледат предизвикателствата пред планирането и осъщест-вяването на логистично осигуряване. Разбира се тук това е направено не толкова задълбочено, тъй като използваната ин-формацията е некласифицирана.
Ключови думи: предизвикателства; логистично осигу-ряване и съвременни бойни операции

Теория и практика

HUMAN FACTORS: A PROBLEM INTERACTION IN L-L INTERFACE AS A CAUSE OF THE BOEING 737-505 CRASH NEAR PERM

Dr. Rumyana Kareva, Assoc. Prof.
Lt. Col. Dr. Margarita Kumanova, Assist. Prof.
Maria Dabova, PhD student

Rakovski National Defence College (Bulgaria)

Abstract: This paper presents problems of L-L interaction based on the Official report on the causes of the Boeing 737 crash near Perm. The Edwards-Hawkins SHELL model is an explanatory model for the L-L interface causes of the crash that killed 88 people.
Keywords: accident; SHELL model; L-L interface; problem interaction

ФАКТОРИ, ОПРЕДЕЛЯЩИ СЪСТОЯНИЕТО И РЕЖИМИТЕ ЗА ФУНКЦИОНИРАНЕ НА СИСТЕМА ЗА СЪБИРАНЕ, ОЦЕНКА И ОБМЕН НА ДАННИ ЗА ЯДРЕНА, ХИМИЧЕСКА И БИОЛОГИЧНА ОБСТАНОВКА

полковник доц. д-р Димитър Недевски
Военна академия „Г. С. Раковски“

Абстракт: Функциониращата във въоръжените сили система за събиране, оценка и обмен на данни за ядрена, хими-ческа и биологична (ЯХБ) обстановка, притежава характерис-тики, които предопределят възможността за нейното оптими-зиране и превръщането ѝ в система за ранно предупреждение, оповестяване и мониторинг на ЯХБ заразяване, отговаряща на съвременните изисквания към войските.
В работата на система съществуват определени не-съвършенства, свързани с продължителното време, необхо-димо за обработка и обмен на информацията, както и с на-деждността и достоверността на предаваните данни. Те се обуславят от нереализираните хоризонтални информацион-ни връзки между елементите на системата, невъзможност-та ѝ да функционира като интегрирана в комуникационно, информационно и функционално отношение структура и отсъствието на автоматизирани прибори за определяне на широкия спектър от заплахи.
Ключови думи: система за събиране, оценка и обмен на данни за ядрена, химическа и биологична (ЯХБ) обстановка; използване на ОМУ; аварии в промишлеността; прогнозирана ядрена, химическа и биологическа обстановка

УКАЗАНИЯ ЗА АВТОРИТЕ

Настоящите Указания имат за цел осигуряване на възможно най-голяма видимост
на публикуваните текстове в наукометрични бази.
Указанията са разработени в съответствие с действащия стандарт за библиографски
позовавания и цитиране на информационни източници БДС ISO 690:2021.
Научно списание Военен журнал [Voenen Zhurnal] разглежда само ръкописи, които
не са публикувани, или изпратени за публикуване, в друго издание. Предоставен ръкопис,
който не отговаря на тематиката на списанието, или не е оформен съгласно Указанията, се
отхвърля без да преминава през процедура на анонимно рецензиране.